Sunday July 17


Roaming Performances


Related Exhibitions

  • Francisco Casas: Ese’eja
    Galería Metales Pesados Visual, Exhibit Opening
    7:30PM—8:30PM / 19H30—20H30
  • Juan Dávila: Residual Image
    Matucana 100
    10AM—6:45PM / 10H—18H45
  • The Cave: Leppe’s Shoes (video)
    Museo Nacional de Bellas Artes
    10PM—6:45PM / 10H—18H45
  • Wenu Pelon: Portal of Light
    Museo Arqueológico de Santiago/Mavi
    11:30AM—6:30PM / 11H30—18H30

10:00AM—2:00PM  /  10H—14H
FEN, Central Hall

REGISTRATION

Registered participants must pick up their ID badges and information packets.


2:00PM—3:15PM  /  14H—15H15
FEN, Central Hall

LiveStreaming: youtube.com/multimediafen

Encuentro Opening

María Inés Huenuñir Antihuala
Ceremonial Opening

Ennio Vivaldi, Rector, Universidad de Chile
Presentation

Faride Zerán, Vicerrectora de Extensión y Comunicaciones, Universidad de Chile
Welcome

Diana Taylor, Director, Hemispheric Institute
Welcome

Senior Fellow Awards:
Diamela Eltit & Julio Pantoja


3:30PM—4:30PM  /  15H30—16H30
FEN, Central Hall

LiveStreaming: youtube.com/multimediafen

Keynote Address


4:30PM—7:00PM  /  16H30—19H
FEN, Central Hall

Opening Reception and Simultaneous Performances


9:00PM—12AM / 21H—00H
CENTRO CULTURAL DIANA

Trasnocheo

Host: Lola von Miramar


 


Roaming Performance


Related Exhibitions

  • DEFORMES 16 YEARS: Retrospective of the International Performance Biennial DEFORMES 2000-2016
    Universidad ARCIS, Sala Jorge Muller
    10AM—6PM  /  10H—18H
  • Tribute to Carlos Leppe
    Galería D21
    11AM—7PM  /  11H—19H

Film Screenings

  • The Yes Men: The Yes Men Are Revolting, 10am / 10H & 2PM / 14H
  • Gonzalo Rabanal: Arte de Acción en Chile (entre la dictadura y la “democracia”), 12PM / 12H

9:00AM—12:00PM / 9H—12H
DETUCH & FEN

Work Group Meetings


10:00AM—12:00PM / 10H—12H
FEN, RM H104

Teach-In


12:30PM / 12H30
GAM, Plaza Central

Durational Performance


12:45PM—1:30PM  /  12H45—13H30
GAM, SALA B1

Performance

  • Alexander del Re: Dissidents

2:00PM—3:00PM / 14H—15H
GAM, Hall A1

LiveStream: bit.ly/1nrZPsv

Imaginario


3:15PM—4:45PM / 15H15—16H45
GAM, Hall A1

Round Table

  • Bodies, Sovereignties, Dissidences
    Speakers:

    • E. Patrick Johnson: Queering Oral History through Feminist Practice: A Meditation on Methodology
    • Alejandra Castillo: Ars Disyecta: Another Visual Arts Scene in Chile
    • Laura Gutiérrez: Cabaret Bodies, Trans Bodies, Queer Nightlife, Urban Spaces: Performance Studies and Mexico City
    • Lawrence LaFountain-Stokes: Sexuality, Motherland, Death: Orlando, Puerto Rico and the Extended Nation
    • Moderator: Soledad Novoa Donoso

5:15PM / 17H15
GAM

Performances


Cancelled:
5:30PM—6:30PM  /  17H30—18H30
GAM, Sala B1

Performance


7:00PM—8:30PM  /  19H—20H30
TEATRO BAQUEDANO (TEATRO UNIVERSIDAD DE CHILE)

LiveStreaming: uchile.cl/en-vivo

Keynote Address

  • Alfredo Jaar: It Is Difficult
    Introduction: Jorge Hernández Esguep
    Moderator: Esther Gabara

8:30PM—9:00PM  /  20H30—21H
PLAZA ITALIA (PLAZA BAQUEDANO)

Performance

  • María José Contreras: Ground

10:00PM—12:00AM  /  22H—00H
CENTRO CULTURAL DIANA

Trasnocheo



Roaming Performances


Related Exhibitions

  • DEFORMES 16 YEARS: Retrospective of the International Performance Biennial DEFORMES 2000-2016
    Universidad ARCIS, Sala Jorge Muller
    10AM—6PM  /  10H—18H
  • Francisco Huichaqueo: Wenu Pelon: Portal of Light
    Museo Arqueológico de Santiago (Mavi)
    11:30AM—6:30PM / 11H30—18H30
  • Tribute to Carlos Leppe
    Galería D21
    11AM—7PM / 11H—19H
  • Juan Dávila: Residual Image
    Matucana 100,
    10AM–6:45PM / 10H–18H45
  • The Cave: Leppe’s Shoes (video) 
    Museo Nacional de Bellas Artes,
    10AM–6:45PM / 10h–18h45
  •  Francisco Copello Photographic Retrospective 
    Galería Die Ecke
    7:30PM  /  19H30 (Exhibition Opening)

9:00AM—12:00PM / 9H—12H
DETUCH & FEN

Work Group Meetings


10:00AM—12:00PM / 10H—12H
FEN, Sala H104

Teach-In


9:00AM-12:00PM / 9H-12H

UNIVERSIDAD ARCIS
ESCUELA DE TEATRO, SALA CARLOS MATAMALA

Workshop


12:45PM – 2:15PM / 12H45 – 14H15
FEN, Hall Central

Round Table

  • Movements, Sovereignties, and Power
    Speakers:

    • Eloísa González: The Struggles for Power of the High School and University Student Movement within the Regime of the Visual
    • Ramesh Srinivasan: Revolutionary Networks: Assemblages of Technology and Activism 
    • Laurence Parent: Disability Activism in Montréal, Canada: Putting Ableism on the Agenda of Our Movements 
    • Javiera Parada: The Constituent Process: The Road Towards a Constituent Assembly
      Moderator: Ximena Póo

3:15PM – 4:45PM / 15H15 – 16H45
TEATRO BAQUEDANO (TEATRO UNIVERSIDAD DE CHILE)

LiveStreaming: uchile.cl/en-vivo

Keynote Address


5:15PM – 8:00PM /  17H15 – 20H
DETUCH

Performances

  • The Lonely Painter Project:  Make
    5PM – 6PM / 17H–18H
    DETUCH, Zócalo
  • José Pepe Álvarez Colón: La Mamutcandungo (fragment)
    5:15PM – 5:45PM / 17H15–17H45
    6:15PM – 6:45PM / 18H15–18H45
    DETUCH, Sala Sergio Aguirre
  • Orgy Punk/GRUPO D3 CHOK3: Tear Gas Democracy
    6:30PM – 7:15PM / 18H30–19H15
    DETUCH, Patio
  • CANCELLED: Guillermo Moscoso: Imaginaries and Memory of an Epidemic
    5:15PM – 6PM / 17H15–18H

    DETUCH, Sala Andrés Pérez
  • Honor Ford Smith (with Anique Jordan, Hannah Town Cultural Group, Kara Springer, Camille Turner & Nicosia Shakes): Song for the Beloved
    5:15PM – 8PM / 17H15–20H
    DETUCH, Sala Eugenio Guzmán
  • Keijaun Thomas: Distance Is Not Separation 
    6PM – 7PM / 18H–19H
    DETUCH, Sala Enrique Noisvander
  • Karina Prudencio: Kalapurca
    6:30PM  – 7:30PM / 18H30–19H30
    DETUCH, Sala 22
  • Julio Pantoja and Adriana Guerrero: Tucumán Kills Me. Action #3 “The Event”  
    6:45PM – 8PM / 18H45–20H
    DETUCH, Sala Augustín Siré

8:45 PM – 9:30 PM / 20H45 – 21H30
IN FRONT OF CENTRO CULTURAL DIANA

Guerrilla Projection


10:00PM – 12:00AM / 22H – 00H
CENTRO CULTURAL DIANA

Trasnocheo

  • NOCHE PARANORMALA
    Host & curator: Julia Antivilo

    • Irina Gallardo: Rice with Milk  
    • Cristián Condemarzo: I CANNOT TELL YOU  
    • Julia Antivilo Peña:  That dildo or a Canticle Cabaret  
    • Huichistáculo (Luis Almendra):  The Attack of the Pink Rabbit and the Infinite Radical Delusion
    • Pinina Flandes (Yecid Calderón Rodelo):  Pending Publications of a Suburban Faggot 
    • La Fulminante (Nadia Michelle Granados): The Ass Monologue  
    • Paulina Villacura & Lobsang Palacios: Muñkupe Ülkantrun
    • Odessa:  (music)  
    • DJ Krampack:  (music) 

 


Roaming Performance


Related Exhibitions

  • DEFORMES 16 YEARS: Retrospective of the International Performance Biennial DEFORMES 2000-2016  
    Universidad ARCIS, Sala Jorge Muller
    10AM—6PM  /  10H—18H
  • Francisco Casas: Ese’eja
    Galería Metales Pesados Visual
    11AM–8PM  /  11H–20H
  • Sebastián Gherrë: HDA (History of Art)
    Galería AFA
    3PM—7PM  /  15H—19H
  • Tribute to Carlos Leppe  
    Galería D21
    11AM—7PM  /  11H—19H
  • Juan Dávila: Residual Image
    Matucana 100
    10AM–6:45PM  /  10H–18H45
  • The Cave: Leppe’s Shoes (video)
    Museo Nacional de Bellas Artes
    10AM–6:45PM  /  10H–18H45
  • Francisco Copello Photographic Retrospective  
    Galería Die Ecke
    3PM—7PM  /  15H—19H
  • Francisco Huichaqueo: Wenu Pelon: Portal of Light  
    Museo Arqueológico de Santiago/Mavi
    11:30AM–6:30PM  /  11H30–18H30

9:00AM – 12:00PM  /  9H – 12H
DETUCH & FEN

Work Group Meetings


9:00AM-12:00PM / 9H-12H
UNIVERSIDAD ARCIS
ESCUELA DE TEATRO, SALA CARLOS MATAMALA

Workshop


1:00PM – 2:30PM  /  13H – 14H30
TEATRO NACIONAL CHILENO (ANTONIO VARAS)

Keynote Address


2:45PM – 3:45PM  / 14H45 – 15H45
TEATRO NACIONAL CHILENO (ANTONIO VARAS)

Imaginario


4:30PM – 5:00PM  /  16H30 – 17H
FEN, Auditorio Price Water House

Artist Talk


5:15PM – 6:15PM  /  17H15 – 18H15
FEN, Hall Central

Book Presentation

  • Introduction: Diana Taylor

7:30PM – 9:00PM  /  19H30 – 21H
TEATRO NACIONAL CHILENO (ANTONIO VARAS)

Performance


10:00PM – 12:00AM  /  22H – 00H
CENTRO CULTURAL DIANA

Trasnocheo

 


 


Roaming Performance


Related Exhibitions

  • DEFORMES 16 YEARS: Retrospective of the International Performance Biennial DEFORMES 2000-2016
    Universidad ARCIS, Sala Jorge Muller
    10AM—6PM  |  10H—18H
  • Francisco Casas: Ese’eja
    Galería Metales Pesados Visual
    11AM–8PM / 11H–20H
  • Sebastián Gherrë: HDA (History of Art)  
    Galería AFA
    11AM—7PM  /  11H—19H
  • Tribute to Carlos Leppe  
    Galería D21
    11AM—7PM  / 11H—19H
  • Juan Dávila: Residual Image
    Matucana 100
    10AM–6:45PM / 10H–18H45
  • The Cave: Leppe’s Shoes (video)
    Museo Nacional de Bellas Artes
    10AM–6:45PM / 10H–18H45
  • Francisco Copello Photographic Retrospective  
    Galería Die Ecke
    3PM—7PM  /  15H—19H
  • Francisco Huichaqueo: Wenu Pelon: Portal of Light  
    Museo Arqueológico de Santiago/Mavi
    11:30AM–6:30PM / 11H30–18H30

10:00AM – 2:00PM / 10H – 14H
STREETS OF SANTIAGO

Street Art-Action Routes


1:00PM – 1:30PM : 13H – 13H30
MUSEO DE LA MEMORIA, EXPLANADA

Performance


2:30PM – 4:30PM / 14H30 – 16H30
UNIVERSIDAD ARCIS
FACULTAD DE ARTES, SALA JORGE MULLER

Panel Discussion


5:00PM – 7:00PM / 17H – 19H
DETUCH

Performances


7:00PM – 10:00PM /  19H – 22H
UNIVERSIDAD ARCIS
FACULTAD DE ARTES, Sala A-22

Performances

  • ARTerial PERFORMANCE LAB, APLAB: Temporal Incidence – Continuous Dissidence
    Organized and curated by : Hector Canonge

    • Daniel Acosta: THE APPEARED 
    • Neda Godoy:  ACTION A 
    • Adrían E. Gómez González: WE ARE 
    • Isabel Jordán Bruno: EMPTY 
    • Clara Macias Carcedo: CATHERINE D.
    • Rossella Matamoros:  RESOURCES 
    • Ana Carolina Izquierdo:THE SAILOR
    • Graciela Ovejero Postigo: NOTES ON IDENTIFYING “DISSIDENCE” 
    • Verónica Peña: ALIEN OF EXTRAORDINARY ABILITY 
    • Wagner Rossi Campos: THE PATH OF THE STONES
    • Hector Canonge: RUPTURE

8:30PM – 10:00PM / 20H30 – 22H
SALA CAMILO HENRÍQUEZ

Performance


10:30PM – 12:00AM / 22H30 – 00H
CENTRO CULTURAL DIANA

Trasnocheo

  • TrasCochona!
    Hosts:  Guizo La Nuit, 2boys.tv ‘Gigi and Pipi’, Elyla Sinvergüenza & Donnatella Donnatella